Бій під хутором Таранським (+фото)

1 августа 2011 Оксана Коваленко (4009 | 1 комментарий )

У Конотопському районі пройшла військово-історична реконструкція, яка відтворила події 1941 року. Це були трагічні сторінки Великої Вітчизняної війни: відступ, оточення, полон. Бригада десантників майже вся полягла при обороні Конотопу— Бійці! Швидко отримати патрони! Чим більше отримаєте — тим краще!

Це були перші слова, які я почула, коли приїхали на місце військово-історичної реконструкції бою під селом Таранське Конотопського району. Мимо пробігло чоловік десять червоноармійців: всі в формі 1941 року, в чоботях з обмотками. Враження таке, ніби вийшли з машини часу. Або знімають кіно (тим паче, що в кущах стояв мікроавтобус з написом «Кіностудія ім. О. Довженка. Як пізніше дізналась, саме кіношники забезпечили реставраторів зброєю, вибухівкою, боєприпасами).

В таборі, куди запустили журналістів, все теж відповідає відтворюваній епосі, а в холодку відпочивають бійці. В одному сержантові впізнаю знайомого з Кролевця. Вітаюсь, жартую, мовляв, побачу, який він буде в бою.

— А нам недовго, — каже Толя, — нас покладуть зразу, в перші хвилини атаки…

Признаюсь чесно, після цих слів я мало не заплакала, виразно уявивши собі, що 70 років тому на цьому самому місці точно так готувались до бою солдати. Точно так світило сонце, точно так пахла трава і кусались мурахи. Тільки все було по-справжньому, і десантники 5-ї повітряно-десантної бригади 40-ї армії Південно-Західного фронту кілька днів стримували фашистів на підступах до Конотопу. Майже всі вони загинули. Саме цей трагічний бій на річці Сейм і взялись відтворити ентузіасти з громадської організації «Червона Зірка» (Київ) та військово-історичного клубу «Останній рубіж» з Конотопу.

Майже 200 майстрів військової реконструкції з різних куточків України брали участь у цьому незвичному шоу. Всі вони – члени військово-історичних клубів, дослідники історії війни, пошуківці, колекціонери. Після покладання квітів до пам’ятника загиблим десантникам у селі Таранському, офіційне відкриття заходу відбулось безпосередньо на бойових позиціях. Вітаючи учасників і глядачів від імені обласної влади, перший заступник голови Сумської обласної ради Олег Бояринцев підкреслив, що подібні заходи мають величезне просвітницьке значення, адже ми стаємо свідками героїчних сторінок, глибше розуміємо весь трагізм і жорстокість війни.

— Для всіх нас це — можливість дізнатись про нашу історію не з переписаних по кілька разів підручників, адже бій відтворено за спогадами учасників, за документами. Ми маємо гордитись нашими дідами-прадідами, які винесли на своїх плечах війну, — підкреслив О. Бояринцев.

Гарних вражень побажали всім голова Конотопської райради Анатолій Бо ярчук і керівник ГО «Червона Зірка» Владислав Таранець.

А далі почалось! Поряд зі мною молода мамочка не встигла сказати дівчинці років трьох, що зараз «дяді будуть бігати, а бомба бух-бух», як на полі рвонув перший заряд. Від несподіванки жінки закричали, а діти заплакали. Стало справді схоже на війну. І хоча всі прекрасно розуміли, що це – театр, поставка, все ж кожен дякував Богові, що ми не бачили того справжнього пекла, крові, смерті.

«Німці» спочатку на мотоциклах зробили розвідку, а потім пішли у наступ. Наші відчайдушно відбивались, стріляли з гармати, з висоти бив кулемет, але сили були нерівні. Перша лінія оборони вже пішла в рукопашну. По всьому полі лежать вбиті. Фашистки захопили гармату, розвернули в бік окопів з червоноармійцями. Ще хвилина, і фашистки вже захопили висоту.

Глядачі з величезною вдячністю аплодували акторам. Це було видовище, яке у нас побачиш не часто. Емоції переповнювали, почуття переплітались: було жаль загиблих десантників, які обороняли цю висоту, але в той же час виникала гордість за простих солдат, що не відступили перед фашистами, яких було у кілька разів більше.

Потім актори-реконструктори витримали наступ глядачів, які хотіли сфотографуватись з вояками Червоної Армії і гітлерівських військ. До речі, серед глядачів було багато глухівчан, жителів Шостки, Кролевця. Дружно приїхали курсанти військово-патріотичного клубу «Мужність», пошуковий загін «Обеліск». За їх словами, це було вражаюче.

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Бій під хутором Таранським

Категории:

Пост написан:

1 комментарий

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.