Попереду всієї планети

25 декабря 2009 Ксенія Осьмакова ("Народна трибуна") (5715 | Поделитесь вашим мнением )

У Глухівському інституті луб’яних культур Української Академії Аграрних Наук вперше у світі створили сорт конопель, який абсолютно не містить наркотичних речовин.

Сталось це восени 2009 року. Інститут, який за чисельністю співробітників вважається одним із найменших в Україні, знову «впереди планеты всей». Чому знову? Бо протягом історії свого існування він зміг вирішити наукові проблеми, які виявилися не під силу жодній зі споріднених установ.

Про шлях успіху, значення галузі коноплярства та льонарства, перспективи виведення Полісся з переліку депресивних регіонів говоримо з директором Інституту луб’яних культур УААН (ІЛК УААН) Віктором Михайловичем Кабанцем.

— Вікторе Михайловичу, сьогоднішній успіх очолюваного Вами колективу — це серйозний прорив у галузі луб‘яних культур. Але ж це не єдине досягнення інституту?

— За час свого існування наш інститут вирішив чимало наукових проблем. Серед найголовніших варто назвати, по-перше, виведення однодомних сортів конопель. По-друге, наші науковці досягли підвищення волокнистості конопель з 15% до 40%. Наступна проблема з’явилася, коли з’ясувалося, що у коноплях присутні тетрагідроканабіноли — психотропні речовини. Необхідно було вивести «ненаркотичні» сорти. Їх створили саме наші співробітники. Мова йде про сорти, які містять так звану слідову, тобто незначну частку тетрагідроканабінолів. Справжня ж сенсація — коноплі, які взагалі не містить психотропних речовин, з’явилися восени цього року. Саме завдяки досягненням наших вчених, коноплі повернулися до багатьох держав світу. У 2009 році країни Євросоюзу, наприклад, збільшили площі під її вирощування в півтора рази.

— Невже волокно, на яке переробляють коноплі, настільки популярне за кордоном?

— Справа не тільки у волокнах. Іноземні держави використовують коноплі набагато ширше, ніж ми. У Канаді їх вирощують для насіння, яке застосовують у харчовій промисловості. Швеція, Фінляндія — для переробки на целюлозу, з якої виготовляють папір. Вони прагнуть зберегти свої ліси. В Європі працюють чотири заводи з переробки конопель на целюлозу. У нас, на жаль, з цим важкувато. Однак, наші спеціалісти і цю проблему готові вирішити. Відділом маркетингу вже розроблено відповідний бізнес-проект, який ми готові запропонувати інвесторам.

— Іншими луб’яними культурами інститут займається?
— Так. Починаючи з 1972 року вчені ІЛК УААН опікуються ще й льоном-довгунцем. Це суто поліська культура. Разом із картоплею вона була основною, і, до речі, прибутковою. Зараз, на жаль, ситуація змінилася. Площі посівів льону в Україні постійно зменшуються, бо нема підприємств, які виготовляють текстиль. Вирощений льон переробляють на волокно, яке йде за кордон. А там, за валюту, купується текстиль, яким держава забезпечує армію, лікарняні та освітні заклади…

— А побудувати таке підприємство в Україні не було б дешевше?
— Чи було б дешевше, хтозна. Але було б по-державному. Все Полісся можна було б із депресивного регіону перетворити на економічно вигідну зону. Світ награвся синтетикою, всі прагнуть натуральних матеріалів, і льон є одним із найпопулярніших культур. У нас є насіння, технології, кадри. Не вистачає належної уваги держави й інвестора, який би оцінив вигідність таких капіталовкладень.

— Ваш інститут — єдиний, хто займається льоном-довгунцем?

— Створенням сортів льону-довгунця займається в Україні кілька установ, але лише Глухів може надати насіння. Фактично 70% площ в Україні засіяні насінням нашого інституту. Можливо, колись дійдемо до таких цифр і по картоплі. Найближчим часом плануємо розширити сортовий асортимент «другого хліба». Зараз можемо запропонувати еліту «Невського» та «Слов’янки», наступного року візьмемося за «Бєларозу», «Венетту», «Рокко».

— Судячи з усього, на досягнутому зупинятися не збираєтеся?

— Працювати завжди є над чим, особливо, якщо цього хочеш. Тим більше, колектив у нас такий, що здатен будь-яку проблему вирішити.

Категории:

Пост написан:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.