В добру путь

29 октября 2009 Андрій Коваленко ("Народна трибуна") (4142 | Поделитесь вашим мнением )

Презентація глухівської кузні педагогічних кадрів — в новій якості національного університету, як і його 135-річний ювілей притягнула увагу широких громадських кіл. До нашого міста прибула низка блискучих представників академічних установ, провідних педвузів, вищих владних інституцій.

Щодо останніх, треба відзначити делегацію Верховної Ради, вірніше її найчисельнішої фракції — Партії Регіонів, у складі колишнього керівника адміністрації Л. Д. Кучми і віце-прем’єра з гуманітарних питань в урядах В. Ф. Януковича, Д. В. Табачника та почесного громадянина Глухова А. Л. Деркача. Прибув привітати колектив вищого педагогічного навчального закладу і його колега по званню, директор Інституту права АН України Ю. С. Шемшученко, архієпископ Конотопський і Глухівський преосвященний Лука, глухівський міський голова О. П. Мельник. Від Сумської обласної держадміністрації глухівських освітян привітала на презентації голова обласного управління освіти Л. В. Пшенична.

У своєму вступному слові на презентації ректор Глухівського НПУ ім. Олександра Довженка О. І. Курок, оцінюючи здобутки своєї навчальної установи за 135-річний період її існування, природно, згадав головні віхи її розвитку, її досягнення, керівників; окреслив перспективи розвитку, засвідчивши щиру вдячність всім, хто так чи інакше причетний до надання університету статусу національного: президенту держави В. А. Ющенку, народному депутату А. Л. Деркачу, президенту Академії педагогічних наук В. Г. Кременю, академіку Ю. С. Шемшученку, особисто — глухівському міському голові О. П. Мельник та багатьом іншим і процитував наприкінці фразу Ушинського щодо духу школи, який живе насамперед у дусі її викладачів.

Далі, після виконання хором ГНПУ студентського гімну «Гаудеамус», «Глоріам» та пари сольних номерів університетського аматора сцени — кандидата хімічних наук Л. О. Кузьменко, розпочалися привітання з набуттям нового статусу та 135-річчям . Право «першого голосу» було надано президентові Академії педагогічних наук В. Г. Кременю. Він зауважив, перефразувавши відомий вислів М. В. Ломоносова, що сучасна Україна, як свого часу Росія Сибіром, нині має приростати стрімким розвитком вітчизняної науки та освіти. На його думку, Глухівський національний педуніверситет має всі можливості, аби стати активним учасником цього процесу. В. Г. Кремень вручив низку відзнак АПН викладачам педуніверситету. В. Й. Давиденко отримала нагрудний знак «За наукові досягнення», Н. М. Гордій — «Софія Русова»; Г. О. Воітєлєва, Л. В. Слінченко, В. О. Собко — «Петро Могила»; «Відмінник освіти України» — П. Р. Дячков, В. В. Харламенко та інші. Медалями АПН «Костянтин Ушинський » вдостоєно О. І. Курка та проректора М. П. Волоса. Почесну грамоту АПН колективу Глухівського національного університету імені Олександра Довженка прийняв сам ректор. Низка викладачів отримала й індивідуальні грамоти АПН.

Після цього до зали для освячення під мелодії «Червоної калини» та «Наливаймо браття» винесено новий прапор національного університету. В. Г. Кремень запропонував, аби при здійсненні чину його тримав у руках сам ректор. Архієпископ Лука, якому випала висока честь освячення прапору, зауважив, однак, що згідно з традицією, той може потрапити до рук керівника лише після обряду: «Командир бойової частини має право прийняти лише освячений прапор».

Після висвячення Преосвященний Лука звернувся зі своїм пастирським вітанням. Знову згадувався Ушинський, зокрема його настанова гартувати тіло, виховувати розум і душу, з зазначенням, що університет вже 135 років робить дуже важливу й догідну Богові справу. Архієпископом Конотопським і Глухівським також вручено чи не найкоштовніше зі всього, що дарувалося цього вечора (треба сказати: кожен з тих, хто вітав колектив ГНПУ, попри кризу, особливо не скупився: однієї лише оргтехніки та програмного забезпечення університет, мабуть, отримав не менше, ніж за попередні рік-два) — факсимільне видання знаменитого Пересопницького Євангелія, на якому приносять присягу президенти України, відпускна ціна котрого, як відомо, становить близько півсотні тисяч (!) гривень. Незадовго до вручення, коли хтось з присутніх запитав про авторів книги, один дотепний священнослужитель відповів: їх було лише четверо… Сам Преосвященний поінформував, що копія Пересопницького Євангелія в навчальних закладах представлена поки в єдиному числі, так само, до речі, як і у найавторитетніших у світі вузах Оксфорді та Кембріджі.

Був виконаний і новий гімн, після чого виголосити вітання освітянам на сцену великої актової зали ГНПУ імені Олександра Довженка піднялися народні депутати Д. В. Табачннк, А. Л. Деркач та глухівський міський голова О. П. Мельник, яка зачитала привітання голови Верховної Ради В. М. Литвина.

А. Л. Деркач почав свою вітальну промову з зауваження, що справа Божа, дійсно, не зруйнується ніколи: «Подивіться, з моменту відкриття у педуніверситеті церкви Димитрія Ростовського відбулося багато знаменних подій, в т. ч. і отримання статусу національного, за який ми боролися цілих п’ять років». Народний депутат зупинився на деяких актуальних аспектах освітянської сфери, підкресливши важливість системного та еволюційного підходу у царині запровадження нововведень, зокрема і тому, що стосується т. зв. Болонського процесу. А напослідок розповів досить цікаву притчу, яким чином паротяг з семивідсотковим ККД може обігнати свого «співбрата», у котрого відповідний показник сягає 25%: «Може, якщо буде зрізати кути». Побажавши освітянам осягнути зрештою це вміння, А. Л. Деркач передав слово своєму колезі по фракції ПР Д. В. Табачнику. Той зачитав вітання колективу ГНПУ з нагоди присвоєння високого статусу національного та 135-річчя від В. Ф. Януковича и повідав про своє глухівське коріння. Виявляється, ціла низка його предків наприкінці 19 — початку 20 ст. жили у Глухові та навчалися у тутешніх гімназіях. Від «справ давно минулих літ», головний стратег гуманітарної політики ПР перейшов на сьогоденний стан освітянської сфери, зазначивши, що нинішні видатки на розвиток є суттєво меншими за ті, які мали місце за прем’єрства В. Ф. Януковича, коли (2007р. — авт.) на освіту йшло близько 7% ВВП, а науку — 1, 2%. Для порівняння, на 2010р. відповідні показники заплановані на рівні 2, 4 та 0, 7%. Це, вочевидь, йде врозріз з проголошеним курсом на побудову т. зв. економіки знань. Загалом, як зазначив народний депутат: «За нинішньої влади освіта стрімко крокує в напрямку занепаду і руйнації. Наша політична сила обов’язково покладе цьому край». Д. В. Табачннк подарував університету свою книгу «Українська фалеристика», після чого оголосив подяку ПР, з врученням цінних подарунків низці співробітників. Після цього до мікрофону знову підійшла О. П. Мельник. Привітавши колектив освітян та його керівника з 135-річним ювілеєм, вона передала документи на комплект оргтехніки, оголосивши про одностайну підтримку депутатами міськради подання на присвоєння звання почесного громадянина Глухова академіку М. С. Вашуленку, який відразу по тому піднявся на сцену і, звернувшись до присутніх, пообіцяв виправдати високе довір’я глухівської громади. Дуже вдалим доповненням до цього урочистого моменту, коли захід, мабуть, досяг свого апогею, став виступ нашого талановитого земляка, одного з «золотих голосів» Глухівщини Максима Куценка. Після виконання ним «Чорнобривці посіяла мати», зал буквально вибухнув гучними аплодисментами.

Вітання продовжувалися. З теплими словами до глухівських освітян зверталися ректор педуніверситету імені Драгоманова, голова асоціації педвузів України В. П. Андрущенко, представники вищих педагогічних університетів Сум та Чернігова (варто згадати ремарку представника останнього, що вони вітають глухівських колег, чий заклад випустив геніального Олександра Довженка, від вузу-побратима, який дав світові іншого Олександра — Курка), Банківської Академії, концерну «Укрросметал», голова Глухівської РДА А. П. Шишканов, начальник обласного управління освіти Л. В. Пшенична, міського — В. В. Цюкало, керівники філій ГНПУ у Барі, Могилеві-Подільському, Севастополі, представник агроколеджу СНАУ. Гість з міста-героя вручив, серед іншого, ректорові муляж штурвалу, капітанський кашкет та тільняшку. Як завжди щирим, сповненим душевної теплоти і, водночас, витриманим у діловому стилі було звернення почесного громадянина Глухова, директора Інституту права ім. Корецького НАН України Ю. С. Шемшученка, який, по-перше, висунув пропозицію про започаткування в стінах ГНПУ факультету для підготування викладачів права у середній школі, по-друге, розповів про роботу над відкриттям у Глухові музею українського права, нагадавши, знову таки, що наш земляк — уславлений педагог Костянтин Ушинський за своєю першою освітою був саме юристом. Ю. С. Шемшученко передав в дар глухівській кузні педагогічних кадрів перші томи «Антології українського права» .

Захід супроводжувався багатою й різноманітною програмою за участі студентських самодіяльних колективів ГНПУ ім. Олександра Довженка. Присутні могли оцінити не лише науковий рівень установи та якість знань, які та дає, але й таланти молодих людей, які опановують у стінах одного з найстаріших в Україні вищих педагогічних закладів складний фах «інженера людських душ».

ГНПУ ім. Олександра Довженка

Категории:

Пост написан:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.