Шлях до єднання

29 ноября 2011 Марлен Агдамов ("Народна трибуна") (2817 | Поделитесь вашим мнением )

Кооператив «Молоко — Глухів» робить конкретні кроки по об’єднанню власників великої рогатої худоби задля відродження та розвитку молочних господарств Глухівщини.Становище вітчизняної скотарської галузі, надто її «молочного» сегменту, вже років так з п’ятнадцять є, як-то кажуть, притчею во язицях. Про їхню стагнацію не розмірковує хіба-що лінивий, і говорити, як не прикро це усвідомлювати, тут є про що. Поголів’я корів в Україні стрімко зменшується — на 4-5% щороку. Отже, якщо не припинити процес, через 20 років Україна може зовсім позбутися…

Ось тут ми, мабуть, зупинимось, зазначивши, що корова для нашої країни з часів далекого Трипілля — сакральна тварина — такий собі талісман сімейного достатку і, водночас, «палочка-виручалочка» у скрутні часи. Щодо останнього, можна й не поринати занадто далеко у хащі минувшини, варто згадати кризові 90 роки минулого століття, коли в умовах тотальної руйнації колгоспної системи на селі саме приватне виробництво молока дозволило багатьом селянам вижити, а декому й зробити свій маленький бізнес. Як не важко, але тоді люди мали можливість, образно кажучи, виборсатися самотужки. З розпаюванням і зростанням інтересу до землі з боку великих інвесторів, що за певним збігом обставин співпало у часі з різким подорожчанням енергоносіїв, така можливість, однак, стає чимдалі позірною. Не повертаючись знову до теми падіння виробництва молока у «глобальних» масштабах, надамо слово безпосереднім — місцевим постачальникам — селянам.

Ось що говорить, наприклад, пенсіонер Сергій Фандєєвич Семащенко з Шалигиного, який весь свій вік тримав на господі корів і, попри всі ускладнення, підвладний одвічному алгоритму селянського життя, продовжує це робити й понині:

— У нашому селі людське молочне стадо ще два роки тому складало близько сотні голів, а зараз — лише п’ятдесят.

Чому так, питаєте? А не ціниться наше молоко. Не варто, мабуть, казати, що приймають його за суму, вдвічі нижчу, ніж продають потім (розбавлене, до речі) у магазині. Це давно вже не дивина. Куди дивніше, наприклад, те, що під зиму, коли надої знижуються, закупівельна ціна на нього взагалі впала. Де тут, скажіть, здоровий глузд? А тримати корівку зараз досить втратно. Тонна сіна — тисячу гривень, жому — три.

Картина притаманна не лише Шалигиному, Глухівщині, Сумщині — всій Україні.

Ось як позначив проблему голова Ради директорів Спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський:

— Що обумовлює кризу в галузі? По-перше, криза на сировинному ринку. 3 1990 р. у нас в країні худоби неухильно меншає, і за останні роки призупинити процес, на жаль, не вдалося. Фахівці сподіваються, що новий уряд має бажання реформувати галузь, і є надія, що йому це вдасться.

А взагалі, щоб змінити ситуацію на молочному ринку, треба, перш за все, змінити її на ринку молочної сировини.

Зауважимо, що до 2011 р. державна підтримка включалася переробними підприємствами в закупівельну ціну молока. Тепер такої підтримки фактично нема, і саме це призвело до поступового зниження закупівельних цін на сировину, зумовивши, до всього, ще й посилення тенденції до вирізання худоби.

Найбільш вагомий результат у збільшенні випуску продукції могли би, безумовно, забезпечити великі об’єднання виробників і переробників — холдинги. На це, можливо, й розраховує держава, залишаючи пільги, зокрема по ПДВ, за великими молочнотоварними фермами. Втім, навіть зважаючи на останнє, на думку В. П. Чагаровського, швидко створити великі вертикально інтегровані структури «виробник-переробник» сьогодні в України нереально:

— Єдина реальна стратегія на даний момент — створення виробничих кооперативів. Це може бути кооператив, де одним із співвласників є молокопереробник, а іншим — селяни.

Зауважимо, подекуди така схема вже втілюється в життя. У нас одним з перших почав об‘єднувати окремих господарів корівоньок та виробника кооператив «Молоко — Глухів». Саме завдяки співпраці з ним ще не звів корів згадуваний Сергій Фандєєвич:

— Кооператив, кажете… Так, допомагає. Незабаром вже рік, як маю справу з «Молоко — Глухів», і можу сказати про нього лише добре. Зважте самі: кооператив забезпечив мені кошти на парування, щеплення. На кінець року обіцяють доплатити по 10 копійок за кожний зданий літр молока — до нинішніх 2, 6 гривень. Мене це цілком влаштовує. Ми оформили з кооперативом угоду за всіма правилами, де чітко й лаконічно зазначені всі умови: ніяких обмовок, преференцій комусь. Здаємо молока стільки, скільки вважаємо за потрібне.

Задоволена співпрацею з кооперативом і мешканка Некрасового Ольга Андріївна Крюк:

— Ми вже отримали від «Молоко — Глухів» 220 грн. допомоги. Дехто, за бажанням, одержав уже й позички на придбання нових корів. Хочу сказати, що наша угода з кооперативом дуже прозора, і все у ній зрозуміло.

Голова кооперативу Іван Іванович Божко підтвердив, що кооператив робить все від нього залежне, аби зберегти, а потім і збільшити виробництво молока на приватних садибах:

— Система допомоги доволі гнучка: окрім оплати парування, щеплень, ми оплачуємо ветслужбі профілактику мастита худоби членів нашого об’єднання. Робимо і націнку — 5% (це вже близько 12 коп. за літр) на закупівельну ціну, яку виплатимо по кінці року. Щодо проблем, їх, звичайно, вистачає. Технічні ми повлаштовуємо, а щодо інших, хотів би наголоси на наступному. Наші конкуренти розпускають чутки, що начебто, вступаючи до кооперативу, селяни можуть втратити право власності на худобу, начебто ми також контролюватимемо, щоб молоко з господи здавалося все до краплі. Це повніша нісенітниця. «Мопоко — Глухів» — цілком цивілізований, прозорий, чесний партнер, який не зосереджується на надшвидкому отриманні прибутку, а вибудовує стабільну систему взаємовідносин з селянами — на довгі роки.

Що тут сказати. Дійсно, об’єднання в кооператив дає непогані перспективи власникам худоби. Наповнення дещо змілілих «молочних рік» і пов’язане з цим зростання загального добробуту — це, так би мовити, підсумок, справа майбутнього. А вже сьогодні, за умов, коли більшість програм підтримки індивідуальних молочних господарств не працює, селяни можуть, згуртувавшись, отримати таку бажану для них державну підтримку.

Категории:

Пост написан:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.