Плекаючи вмілого господаря

23 декабря 2011 Степан Береза ("Народна трибуна") (3176 | 2 комментария )

Якщо відверто, ми не очікували, що публікація «Шлях до єднання» у «Народній трибуні», де йшлося про роботу «Молоко-Глухів», викличе такий резонанс у селянському середовищі. До нас заходять, телефонують, аби детальніше дізнатися про умови співпраці з молочним кооперативом, а буває й діляться своїми побоюваннями. Господарів корів непокоїть, зокрема, чи виникають якісь права на худобу в «Молоко-Глухів» після підписання угоди, та й взагалі, чи існують приховані ризики під привабливими пропозиціями вступу до кооперативу та отримання додаткових виплат та допомоги. Щоб розвіяти ці побоювання та надати об’єктивну інформацію з перших рук, ми звернулися до самих селян, які вже пов’язали свою долю з кооперативомМикола Хотин з Пустогорода — один з тих, про кого кажуть: на таких тримається село. За радянських часів працював водієм у місцевому колгоспі, був на доброму рахунку, повністю виконував виробничо-технічні завдання, неодноразово визнавався передовиком соціалістичного змагання. Коли колгосп розвалився, він не подався за «довгою» копійкою на новобудови Москви чи Києва або місцевий базар, а вибрав дещо складніший, хоча й куди вдячніший у кінцевому підсумку шлях господаря на власній землі. Зараз обробляє невеликий лан, вирощує худобу, тримаючи, серед іншої живності, й двох корів. Він розповів наступне:

— Безумовно, задоволений вступом в кооператив. Співпраця з ним дає мені стабільне джерело прибутку. Щодо чуток, буцімто, вступивши в кооператив, можу втратити право власності на своїх корівок, скажу так: нічого не боюся, оскільки в угоді з СВК «Молоко-Глухів» чітко вказано, що корова залишається у моїй власності, кооператив її лише орендує, а тому не має права ані продати, ані заставити, ані використати якимось іншим чином без моєї на те згоди. Врешті — решт, кооператив об’єднує селян. Так що, у кого ми відбиратимемо худобу — самі у себе? Нащо мені корови моїх сусідів?

І з телятами від орендованих корів, народженими в період перебування у кооперативі, ми можемо робити будь-що, виключно на наш розсуд, що теж, до речі, зафіксовано угодою. Знову-таки, з метою збільшення поголів’я кооператив допомагає вигодовувати телят.

А якщо хочеш вийти звідти — будь ласка, ніхто тебе не тримає. Треба лише повідомити про таке рішення завчасно — за два тижні, аби встигли переоформити документи. Проте, наскільки мені відомо, люди не виходять, а навпаки — йдуть в об’єднання.

Про те, що люди все більше довіряють «Молоко-Глухів», свідчить високий відсоток охоплення співпрацею з ним дрібних молочних господарств Глухівщини. Майже всі власники великої рогатої худоби в Обложках, Уздиці, Вікторовому та Шалигіному вже стали членами цього об’єднання. Характерна деталь: на співробітництво з кооперативом ідуть головним чином працьовиті, обізнані у роботі на землі, освічені трударі. В Обложках нам вдалося поспілкуватися з Анатолієм Михайленком, який теж, давно працюючи на власній землі, тримає декілька корів й особистим трактором часто допомагає своїм односельцям. Його запитали: чи змушує кооператив здавати все молоко, і взагалі, існує тут якась певна норма?

— Ніяких норм, мовляв, потрібно здати стільки і стільки за певний термін, не існує, оскільки у худоби в наших умовах не завжди є відповідна кормова база, а ще й бувають періоди відсутності молока. Та й корівка не автомат, їй не накажеш. Утім, ми всі зацікавлені виробляти і продавати більше молока, адже ціна для кооперативу краща, отже і дохід його члена вищий за той, що у селян, котрі до нього не вступили. Більше того, члени кооперативу мають можливість гуртом, а отже дешевше, закупати кращі корми, таким чином збільшуючи продуктивність наших Майок, Зорьок та Ромашок.

— А чи стало вам легше після вступу до об’єднання?

— Звісно, так. Кооператив взяв на себе витрати на ветеринарне обслуговування та профілактику маститу. Як я вже казав, допомагає з кормами. Ось ще довідався, що у «Молоко-Глухів» видають позички для розширення поголів’я.

На останньому варто зупинитися детальніше. Позичка, про яку йдеться, безвідсоткова. На перший погляд, такі умови надання коштів занадто вже м’які. Втім, заступник голови кооперативу Марія Іванівна Перешит впевнена: що у стратегічній перспективі такі позички можуть принести дуже й дуже відчутні дивіденди, причому не лише для об’єднання, а й галузі в цілому. На сьогоднішньому — початковому — етапі діяльності «Молоко-Глухів» вже видано 15 позичок на купівлю худоби Придбали коштом кооперативу корів Наталя Полякова, Валентина Бородіна, Олена Гордієнко з Шалигиного, уздичанин Леонід Лисенко, Світлана Спаських з Катеринівки, оформлює позику на придбання мешканець Чернєвого Микола Сидоренко.

Їх надання створює певні передумови для призупинення, а потім і повернення у зворотному напрямку, здавалося, невідворотного процесу зменшення поголів’я.

«Відвідуючи села, — каже М. І. Перешит, — ми бачимо, наскільки важливо для тамтешніх мешканців тримати корів, причому не лише з огляду на матеріальну вигоду. Ті, хто зводить худобу з обійстя, досить швидко деградують морально й фізично. Сьогодні треба допомагати, рятувати того селянина, який хоче працювати. Наша мета — щоб в особистих господарствах було якомога більше худоби.

Більше поголів’я — це більша віддача молока, додаткові стимули для запровадження у господарство технічних пристроїв. У «Молоко-Глухів» тим, хто має троє, або більше корів, готові надати доїльні апарати. Нещодавно, наприклад, такий отримав Микола Бородін з Шалигиного. Це вже інший, вищий за «кустарний», рівень господарювання, який дозволяє вирішити таку пекучу проблему сьогодення, як висока бактеріальна зараженість молока з селянських садиб. Крім того, використання доїльного апарату знижує трудові затрати на утримання худоби.

Якщо у вас, наші поважні читачі, виникнуть ще якість питання стосовно роботи виробничих молочних кооперативів, а надто «Молоко-Глухів», звертайтеся прямо до Марії Іванівни (050-327-81-23). Зі свого боку побажаємо успіхів кооперативу в його такій потрібній селянам та всім нам, Україні справі.

Категории:

Пост написан:

2 комментария

  • Гость :

    Цена молока на закупке и до двух гривен не дотягивает, а на выходе десятка. До каких пор этот развод продолжаться будет?

  • Гость :

    Кооператив это конечно хорошо, ну а сырзавод зачем развалили, а? Размолотили некогда ведущее предприятие города, превратили его в чертичто, а теперь эти же бизнесюки за копейки у населения молоко собирают. Жулье на жулье и и жульем погоняет

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.