На Глухівщині пам’ятають про голодомор

24 сентября 2008 Андрій Гриценко ("Данкор Глухів") (5453 | 3 комментария )

Вже не перший місяць ведеться активна робота по увіковіченню пам’яті про страшний голодомор, який штучно було створено сталінською владою в 1932 – 1933 роках.Страшні спогади про 32-33-й…

З грудня минулого року з допомогою школярів, вчителів, працівників територіального центру, а з недавнього часу і працівників сільських рад продовжується збір свідчень очевидців Голодомору. В цьому метрологу всі жителі району, що народились до страшного 1933 року. Якщо не самі, то по розповідям своїх батьків чи старших людей вони в більшості випадків представляють страшну картину життя в умовах колективізації та викачки всього зерна з дворів нещасних селян.

— Під час голодомору було мені 7 років, — розповідає слоутчанка Белік Мотрона Кирилівна. — 1932 – 33 роки – це були часи коли люди страждали від усіх злиднів. Їсти було нічого і люди помирали від голоду.

Пам’ятає як вони жили в Слоуті в невеликому помешканні: батько, мати, брат і вона. Посядуть за стіл а брат плаче. Батько в нього запитує: «Що з тобою, чому ти плачеш?» А він каже: «Хліба хочу».

Дуже хотілось хліба не лише йому, а й усім. Збирали вони все що могли. На зиму клали у діжку буряк червоний, але у них його покрали односельці.

На весну коли тільки дерева зазеленіли трішки легше стало. Листя акації обривали, сушили і пекли якісь млинці, а цвіт так і їли. Збирали із під снігу, може десь попадеться гнила картопля. З не її деруни робили. Із зеленої кропиви варили такий собі борщ.

І зараз через багато десятиліть 83-літня Мотрона Кирилівна з щемом в душі розповідає про ті часи: «говорять, були чутки по селу, що ніби то якісь дві невеликі дівчата свого рідного батька зарубали і їли. Настільки були люди голодні. Багато людей примерло в ці роки від голоду і холоду.

Нинішній рік Президентським указом оголошено Роком пам’яті жертв голодомору. Традиційно головні заходи заплановано на листопад. Але й зараз кожного тижня, починаючи з липня, в селах установлюються пам’ятних знаків.Чому керівники району не бувають на відкритті пам’ятних знаків?

Як вже розповідала наша газета два роки такий хрест було встановлено в центрі села Береза. А в цьому році вони з’являться в кожній сільській та селищній радах. Встановлення пам’ятних знаків та їх освячення пройшли вже в Обложках, Привіллі, Червоному та Соснівці, а також в Некрасово, Землянці і Шалигино та Дунайці, Полошках і Стариково. З кожним тижнем цей список зростає.

На минулому тижні в четвер церемонія вшанування пам’яті безневинно загиблих в роки Голодомору пройшла в центрі села Слоут.

Пам’ятний хрест тут установлено біля Будинку культури, поряд меморіал загиблим в роки Великої Вітчизняної війни, церква Різдва Пресвятої Богородиці.

Вклонитись пам’яті жертв Голодомору зібрались багато слоутчан, різних поколінь. Слоутський сільський голова Олександра Костюченко розповіла про ті страшні часи. Її доповнили культармійці Слоутського Будинку культури, які в поетичній формі відтворили спогади про страшний мор, який на жаль торкнувся вже с зими 1931- 32 років і наш край.

Настоятель церкви Різдва Пресвятої Богородиці протоієрей Георгій (Яводчак) провів молебень та панахиду по безневинно загиблим від голоду. Ще довго горіли свічки в пам’ять поколінь.

Як ремарку хотілось би добавити роздуми стареньких бабусь, які по закінченню відмітили відсутність представників районної влади. Дійсно подібні заходи зараз проходить в більшості сіл, згідно розробленого графіку. І часу побувати в кожному селі у перших осіб можливо і не вистачає.

Два такі заходи вже відвідали разом голова районної ради Микола Васько та заступник голови райдержадміністрації Тетяна Савченко. Вони побували на початку липня в Червоному та на початку серпня в Полошках. Також нещодавно на відкритті пам’ятного знака в Стариково побував перший заступник голови райдержадміністрації Юрій Крищенко.

Що цікаво голова району Анатолій Шишканов та деякі його заступники ще не відвідали жодного такого заходу. А питанню Голодомору зараз приділяється велика увага перших осіб держави.пам’ятний знак голодомору
Відзначаючи 75-ті роковини жертв Голодомору районна влада разом з сільськими радами встановлює пам’ятні знаки в кожному селі та селищі.

молебень та панахида по безневинно загиблим від голоду
Настоятель слоутської церкви Різдва Пресвятої Богородиці протоієрей Георгій (Яводчак) провів молебень та панахиду по безневинно загиблим від голоду.

Категории:

Пост написан:

3 комментария

 • Гость :

  Хто.Ето Выставыв.Чудак через М

 • Гость :

  Это было моё обращение к начальнику отдела Глуховского историко-культурного заповедника Коваленко Ю.А.:
  Добрый день, Юрий Александрович!
  Есть ли хоть какие-то данные, которые Вам удалось обнаружить о семье Щербаковых?
  Может, их погнал из Глухова голодомор, о котором так много пишут и говорят сейчас?
  Насколько эта беда коснулась вашего края?
  Жду Ваш ответ. С уважением, Щербаков Виктор Владимирович
  Ответ:
  Добрый вечер Виктор Владимирович. Насколько мне известно у нас голод прошелся выборочно. Не жировали конечно, но массовой гибели людей в окрестностях Глухова, насколько мне известно, не было. Питались и бурьяном и корой липовой. Были и случаи голодной смерти, но в основном умирали, люди которые были слишком слабы, чтобы бороться за выживание. Есть
  зафиксированные случаи голодной смерти у стариков. Насчет Ваших родственников пока ничего не нашел….. С уважением Юрий Коваленко.
  БЕЗ КОММЕНТАРИЕВ

 • Виктор :

  Голод был.Но не только в Украине.И сейчас это искусственно раздувается ненавистником России нашим всенародно избранным в трёх турах (!)президентом.Не жалость к умершим людям,не попытка добиться справедливости,а лютая бандеровская ненависть к советской власти,к россиянам.Вряд ли его просьба опризнании голодомора геноцидом будет признана ООН.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.