Як жити без хвороб

29 апреля 2009 Андрій Гриценко ("Данкор-Глухів") (5868 | Поделитесь вашим мнением )

Сучасне суматошне життя не дає шансів прожити його спокійно. До газети «Данкор-Глухів» звертаються люди з проханням опублікувати роздуми відомого глухівчанина Володимира Солдатенка на предмет здорового способу життя.Це прохання для Володимира Андрійовича не стали несподіванкою. Нещодавно він таки випустив давно омріяну книгу і її можна вільно купити в книжкових магазинах міста.

Для наших же читачів пропонуємо його ексклюзивні поради щодо життя без хвороб.

Усі ми хочемо бути здоровими і щасливими. Можна було б додати — і багатими, — починає свою розмову В. Солдатенко. — Ще б пак! Але без здоров’я — не можна бути щасливим. І важко, — а може і неможливо, — бути багатим.

Отже, здоров’я… За визначенням Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я (ВООЗ), здоров’я — це стан повного фізичного, психічного і духовного благополуччя. Коротко і зрозуміло. І одразу ясно, чому часто вживані означення „не здоровий» і „нездоровий» є просто синоніми слова „хворий».— Чому ж ми хворіємо ?, — запитав я у кандидата агрономічних наук?

— На це питання є прості і складні відповіді. Але, якщо спробувати дістатися до суті, то варто було б розпочати здалеку. Що таке людина? З точки зору сучасної науки – людина — відкрита гнучка система.

Що це означає? Гнучкі системи здатні до постійного динамічного пристосування до зовнішніх умов, до самовдосконалення. Відкриті системи характеризуються постійним обміном із зовнішнім середовищем. Припинення бодай одного виду обміну перетворює подібну систему на закриту, а у випадку живого організму це означає лише більш чи менш швидку загибель. Порушення рівноваги проявляється і об’єктивно, і суб’єктивно як захворювання, хвороба.

Людина — єдина жива істота у світі, яка не лише пристосовується до світу, але й пристосовує світ до себе. Але світ постійно міняється. Щось змінилося — ми одержали інформацію. Добре, якщо вчасно. А запізно? Це означає або взагалі не відреагувати (не встигнути), або запізнитися з відповіддю. А це — або загибель, або пошкодження (хвороба).— Володимир Андрійович, конкретизуйте, що інформація може як лікувати, так і негативно впливати на здоров’я?

— Інформацією є фактори зовнішнього середовища: температура — ми відчуваємо холод або спеку, вологість повітря, його хімічний склад — ми відчуваємо пахощі або смак. Ми бачимо, що робиться у навколишньому світі. Неправильна інформація або неправильна її оцінка — ну, наприклад, запаху, кольору повітря, води, їжі, це може призвести до неприємних, а то й трагічних наслідків.

Обмін інформацією відбувається і на клітинному рівні. Інші живі організми — одноклітинні у тому числі — для нас явище зовнішнього світу. Це неправда, що ми нічого не знаємо про них. Інформація поширюється нервовими шляхами, як від периферії до різних центрів — аж до кори головного мозку, так і від центрів різного рівня. У них команди ідуть за допомогою хімічних речовин — від найпростіших (іони) і до таких складних хімічних речовин, як гормони і нервові медіатори. І будь-які порушення — неправильна інформація, неточна передача, запізнення, затримка — загрожують вам неприємностями.— Порадьте, як навчитись себе правильно вести в надто швидкому сучасному світі?

— Кожен процес потребує регуляції або саморегуляції. Отже, пошук їжі — інформація, оцінка якості — інформація. Далі — з’їсти, перетравити… Процес травлення — суперскладний технологічний процес з багатьма хімічними компонентами, біологічними каталізаторами (ферментами), системами прямого і зворотного зв’язку.

Порушується одна ланка розривається увесь ланцюжок. Починаються захворювання шлунку, печінки, кишечнику… Але цей процес також і сигнали, що достатньо жирів, достатньо білків, достатньо вуглеводів, досить, наївся… А далі процес утилізації на клітинному рівні. Щодня гинуть власні клітини, на зміну яким приходять молодші. Усе необхідно переробити і непотрібне викинути геть. І для цього теж потрібна інформація — „Як», потрібні спеціалізовані органи і клітини — „Хто?». І раптом знову десь розірветься ланка… Відчуваєте, чим це загрожує?

Обмін енергії — він мусить бути збалансованим. Скільки отримуємо, стільки мусимо і витрачати — або навпаки: скільки мусимо витрачати, стільки повинні отримати.

Енергію ми отримуємо у різних формах. І безпосередньо — наприклад, теплову — від Сонця. Але найбільше енергії отримуємо у вигляді матерії — їжі.— Тут виходить спрацьовує давній медичний принцип: «Не навреди»?

 — Так, зайва енергія в організмі перетворюється на звичайний жир. Порушення рівноваги і у цім виді обміну у той чи інший бік призводить до захворювань і часто тяжких. А скільки тут регуляторних механізмів — і нервових, і гуморальних! З порушенням їх роботи починаються також неприємності і хвороби.

Отримуємо енергії (їжі) менше, ніж потрібно для роботи і життя — голодуємо, худнемо, розвиваються дистрофічні процеси в органах і тканинах, а ці ж процеси, врешті, можуть стати незворотними.

Отримаємо енергії більше, ніж можемо витратити — енергія знову перетворюється на матерію — нам це просто загрожує ожирінням. А впливи на ці процеси щитовидної, підшлункової залоз та багатьох інших факторів!

Тут треба не забувати, що на цім рівні обмін енергією також тісно пов’язаний з обміном інформацією. От і виходить, що усі три види обміну у здорової людини знаходяться у тісному взаємозв’язку і гармонії.— Що ж виходить знайти необхідну гармонію дуже важко?

— За рахунок руйнації наших структур ми втрачаємо енергію. Як наслідок, слабнемо і у фізичному, і у психоемоційному розумінні. Ми перенапружуємося задля власного захисту, а може, й порятунку, перенапружуємо свої інформаційні та інші системи — від генетичного матеріалу ДНК у клітинах, до нервової системи, — що часто призводить до збоїв на різних рівнях.

Триває вічна боротьба. Повної перемоги немає. І не може бути. Одні інфекції зникають, збудники інших генетично трансформуються, виникають — здавалось би невідомо звідки — інші інфекції. Це все наші одвічні проблеми, окрім порушень і збоїв трьох основних видів обміну на різних рівнях. Це все хвороби.

Таким чином, слід визначити, що хвороби існуватимуть мабуть завжди, доки існуватиме людство, доки існуватиме життя. Бо вони — теж форма життя.— То що ж нам робити?

— Жити! Удосконалюючи умови нашого існування на всіх рівнях, починаючи, звичайно, з морально-психологічних. Це найголовніше для сучасного суспільства. Вилікуймо насамперед нашу державу, наше суспільство. А звідси — один крок до античного афоризму: вилікуймо самих себе.

Отже-будьмо здорові!


До речі

В українців відсутні перспективи?

Ще 1981 року Всесвітня Організація Охорони Здоров’я, після тривалих міжнародних кооперативних досліджень констатувала, що здоров’я людей на 40 % залежить від його генофонду, на 40 % — від соціально-економічних умов і лише на 10 % — від кліматично-географічних умов, і аж на 10 % від рівня розвитку медицини.

Що стосується України, то на ці цифри сумно дивитись. І перспективи, на жаль, поки що не вимальовуються. А далі — постійне промислове і сільськогосподарське навколишнього середовища: і землі, і води, і повітря.

А ще, як ми живемо, як працюємо, як відпочиваємо, як їмо, що п’ємо, врешті, навіть, як лаємось… Це також фактори нашої незбалансованості, збоїв і ризиків сучасної соціальної системи. Це також веде до наших хвороб, — звертає увагу Володимир Андрійович.Глухівський вчений Володимир СолдатенкоГлухівський вчений Володимир Солдатенко вважає, що нас повинна оточувати позитивна інформація – найкоротший шлях до здоров’я.

Категории:

Пост написан:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.