Відпочинок на Глухівщині

25 июня 2009 Андрій Гриценко ("Данкор-Глухів") (9094 | 5 комментариев )

Літо традиційна пора відпусток, а від так поїздок і відпочинку. Вже не для кого не диковинка відпочинок не тільки в Криму, а й за кордоном.

В той же час зараз популярним стає так званий місцевий або зелений туризм. Наш край багатий на археологічні, архітектурні, ботанічні та гідрологічні пам’ятки. Районним відділом культури та туризму розроблено екскурсійно – туристичний маршрут:

с. Заруцьке – с. Сваркове – с. Соснівка – монастир Глинської Різдва Богородиці Пустині – сел. Шалигине – с. Будищі.

с. Заруцьке Державна гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення «Заруцькі джерела». Вода цінна за своїми якостями.
Знаходяться на території Заруцького вапняного заводу, площа – 0, 8 га. Розташовані в межах Білокопитівської сільської ради. с. Заруцьке міститься в заплаві річки Клевень декілька водяних джерел, фонтануючих з крейдяної гори, живлять річку Клевень.

с. Сваркове, відоме з першої половини XVI ст. У період Гетьманщини, у цьому селі (у маєтку), жив і працював відомий історик – мемуарист, генеральний підскарбій Я. А. Маркович, у другій половині XVIII ст., народився і провів дитячі роки історик один із перших авторів книг з історії України Я. М. Маркович.

У ХІХ ст. в селі народився, жив і працював історик і етнограф О. М. Маркович. У бібліотеці Марковичів у 1848 році працював відомий письменник М. В. Гоголь. На околиці села на високому правому березі річки Клевень, знаходиться городище Скіфського часу (VI – IV ст. д. н. е.) періодів зарубинецької (ІІ ст д. н. е. – І ст. н. е.) і давньоруської культури (ХІІ – ХІІІ ст.).
В центрі села діє Миколаївська церква (1743 – 1747 рр.), встановлено пам’ятник загиблим радянським воїнам (1958 р.) і пам’ятний знак на честь 204 загиблих у роки Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр. воїнів – земляків.

с. Сваркове має гідрологічну пам’ятку природи місцевого значення «Джерела Ключи». Площа 0, 8 га, знаходяться між с. Заруцьким і с. Сварковим у підпорядкуванні Сварківської сільської ради, з січня 1991 року. Декілька фонтануючих джерел з добрими смаковими якостями, котрі живлять річку Клевень водою. Починаються від купальні дитячого табору і простягаються на 150 метрів, на південь вздовж правого корінного берега річки Клевень. «Джерело Ключи» за формою являють собою приямки в грунті шириною 1 – 2 м., глибиною 0, 2 – 0, 3 м. з руслами в бік річки. Потужність найбільшого джерела 5л/хв., температура 80.

с. Соснівка, перша писемна згадка відноситьcя до середини XVII ст. У селі народився А. П. Павловський, автор першої в історії українського мовознавства «Граматики малоросійського говору» (1818 р.) і «Словника малоросійського говору» (буква А – Б). При під’їзді до села, з правого боку чітко проглядається заплава річки Клевені, з городищем біля села Сваркове. В центрі села встановлено пам’ятник загиблим радянським воїнам (1958 р) і пам’ятний знак на честь 273 загиблих воїнів – земляків.

с. Соснівка – ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Сосни». Унікальні сосни віком більш 200 років, висота дерев 25 – 32 метрів, діаметр стволів 50 – 70 см. Природно – історична цінність – унікальні, багаторічні, добре розвинені дерева, мають естетичну, науково – пізнавальну, оздоровчу цінність. Площа ботанічної пам’ятки природи місцевого значення «Сосни» 0, 5 га.

селище Шалигине, засноване в кінці XVI – на початку XVII ст. У 1855 р. в селищі почав діяти цукровий завод князя Барятинського, який було взято в аренду цукропромисловцем М. А. Терещенком у 1899 році на місці старого був побудований новий цукровий завод.
У селі Ковйонки, яке входить до меж селище діє Іллінська церква (1889 – 1906 рр.), реставрована у 90 – х роках ХХ ст. У центрі селища встановлено пам’ятник загиблим радянським воїнам (1955 р).
Перед Шалигиним, на правому березі річки Обести, з 1557 р. діє монастир Глинської Різдва Богородиці Пустині. Після відновлення його роботи в 1994 році через п’ять років було освячено новозбудований надбрамний храм в ім’я ікони Іверської Божої Матері. В 2002 році освячено ще один новозбудований Свято – Нікольський храм. Перший храм зведено на першому місці, у східній частині, а другий, з новою назвою замість повністю знищених храмів Різдва Богородиці і Успіння Богородиці. У 1997 – 1998 рр. відроджено ближній скит з Храмом – каплицею на честь Богоотця Іоакима і Ганни.

селище Шалигине — «Сім джерел»
Зберігаються в природному стані унікальні гідрологічні утворення самовитічних джерел води, які мають естетичне та пізнавально – виховне значення.
Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення «Сім джерел» має площу 0, 5 га. Прилегла територія розчищена від порослі американського клена. Природно – історична цінність пам’ятки «Сім джерел» полягає в цінній якості води, котра крім смакових якостей має і лікувальні.

с. Будищі, виникло у середині XVII ст. За переказами, біля села, ще у 1230 році на крутій горі, на правому березі річки Клевень засновано Глухівсько – Петропавлівський монастир. Головне місце в ньому займав собор Петра і Павла (1697 р.), поруч з трапезною церквою. З північного боку було збудовано надбрамну Михайлівську церкву (1712 р.), з південно – західного боку два корпуси братських келій.
У 1694 – 1697 рр. ігуменом монастиря був палкий поборник просвіти Данило Туптало (святий Дмитро Ростовський). Ці роки, ним була створена значна частина 4 – х томної праці «Четьї – Мінеї» або «Житія Святих». З монастирем пов’язана діяльність ще одного поборника освіти і православ’я, учасника і духовного наставника гайдамацького руху на Правобережній Україні (Коліївщина, 1768 р.) Мельхіседека Значко – Яворського, тут його і поховано. Усі культові споруди монастиря було знищено у 20 – 30 рр ХХ ст. До цього часу ще невідновлені, зараз в монастирі залишилась в’їздна брама, будівля трапезної Успенської церкви, будинок Архимандрида, 2 корпуси монастирських келій та кам’яна огорожа. У селі встановлено пам’ятник загиблим радянським воїнам (1957 р.)

Іллінська церква будувалась в 1889 – 1906
Монастир Глинська пустинь найбільша туристична оаза нашого краю.

Іллінська церква будувалась в 1889 – 1906
Іллінська церква будувалась в 1889 – 1906 роках в селі Ковйонки. Але з часом це село ввійшло в склад селища Шалигино.

Категории:

Пост написан:

5 комментариев

 • оборотень :

  ждите

 • Николай :

  Не о всем в публикации рассказоно. Например возле с. Будищи в ПетроПавловском разрушенном монастире есть подземный ход длиной около 3 км ,который выходит в лес южнее монастыря. Сам в детстве там бывал в лесу с друзьями, но ход в двух местах обвален и далее 20 метров не пройти. А севернее с. Будищи в лесу есть монашеский скиток в виде церкви в пещере под землей,но далеко не пройдеш, ведь все завалено. Тоже я там бывал в детстве. Все это можно восстановить, вот бы интересный был турмаршрут. Между с. Будищи и с.Баничи есть березовая лесополоса. На углу изгиба лесополосы распаханный еле сейчас заметный бугор. Как говорила моя бабушка это могила. Говорят там шведы похоронены со времен славного гетьмана Украины Ивана Мазепы, борца за независимую свободную Украину. Рядом 500метров в лесу на горе древнее городище.Извивистая дорога с него опускается к речке Клевень. Между с. Викторово с.Уздица в лесу есть гора, называемая Барвинковая. Весной вся гора покрывается голубими цветами барвинка (по русски могильник). На этой горе тоже заметны остатки древнего городища, а позднее казацкой крепости. Крепость со всех сторон омывалась водой и был только один узкий проход на юг. Говорят здесь долго вели оборону против Петра 1 славные козаки гетьманского войска Левобережной Украины. Еще возле с. Баничи в карьере кварцитов находили часто скелеты динозавров. Мой папа 40 лет назад передал огромную коленную чашечку от лапы динозавра в Глуховский музей. Приезжала женщина из музея и обещала, что будет выставлено как экспонат с фамилией нашедшего. Но увы! Не видно в Глуховском музее коленной чашечки динозавра. Нехорошо получается. Куда дели? Верните. Может в Сумы забрали, так пусть отдадут! Много в нашем районе еще неизвестного и интересного! Сколько маршрутов можно организовать, если все немножко восстановить! И хлынет поток туристов в наш район, как в Мекку. И озолотится Глухов и станет вторым Вавилоном!!!

 • Оптимистка))) :

  Быстрее всего в нашем крае деньги потратить можно познакомившись с оборотнями, и проблемы питания,ночлега,а ,возможно,и дальнейшего владения вашим бывшим личным авто у вас автоматически отпадут.)))))) Милости просим!!)))))))))))

 • Дмитрий :

  Здравствуйте Добрым людям!
  Было бы здорово если бы вы рассказали как и куда проехать, паказали на карте маршрут следования. МОя семья очень хочет познакомиться с Вашим краем, но к сожалению кроме сводок о милиционерах оборотнях и исторических эпосах с художественным описанием местных красот ничего нет. Мы люди не местные и то что Вам кажется понятным (куда пойти, где машину оставить, где покушать и т.д.)для нас полная загадка, а ехать наугад совсем нехочется. Подскажите как потратить деньги в Вашем крае и получить незабываемые впечатления от здешних красот. Спасибо.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.