Увага! Археологічна спадщина

1 июня 2009 Юрій КОВАЛЕНКО, завідувач науково-дослідного та просвітницького відділу (4897 | Поделитесь вашим мнением )

Наше місто не випадково стало історико-культурним заповідником. Справа в тому, що воно саме по собі — унікальна пам’ятка. Його земля зберігає нашарування багатьох культур і народів. Ми звикли читати цікаві книжки та дивитись телепередачі про Древній Єгипет, давні народи Сходу, Китаю, Греції де, мовляв, були цивілізації та цікава насичена подіями історія. А що там у нас? Нічого, здається, цікавого! Так от, кожен клаптик нашого міста дає унікальну можливість прочитати його давню історію.

Відомо: у історичної науки, окрім теоретичної, є й практична частина — археологія. Інколи доводиться чути, що археологи тільки те й роблять, що гребуться, шукаючи якісь черепки. Це не зовсім так. Головне ж в археології — уміння прочитати так звану «книгу землі», вміння побачити те, про що не пише жодна книга. І приємно, що й серед глухівчан трапляються такі, хто це розуміє.

Хочу привести приклад. Глухівчанин Ігор Миколайович Бардадим, копаючи в себе яму на городі, виявив у шарі материкової глини незвичайні кістки. Зателефонувавши до заповідника, він повідомив про знахідку. А ще зметикував, аби кістки не розпались від доступу свіжого повітря покласти їх до морозильної камери. Завдяки розумінню, можна навіть сказати — дослідницькому хисту цієї людини збережено частину нижньої щелепи викопної тварини дольодовикового періоду. Зараз знахідка пройшла консервацію і чекає на висновок спеціалістів-археозоологів.

З подібним доводиться зустрічатись не вперше. Особливо багата на знахідки центральна частина Глухова, яка протягом кількох тисячоліть слугувала людям спочатку для розміщення примітивного поселення, потім — городища з масивними земляними валами та дубовими стінами, і, нарешті, величного столичного міста, з десятками храмів, монастирями, фортецею та безліччю багатих будинків.

Окремі археологічні знахідки у самому центрі Глухова, дійсно, надихають дослідника на оптимізм. Скажімо, при побудові приватного будинку неподалік відомого всім глухівчанам кафе «Колобок» було знайдено кам’яний наконечник дротика, чий вік за визначенням київських спеціалістів становить приблизно 5-тисяч років. Майже поряд одним із місцевих — археологів-аматорі виявлено шматок скіфського горщика. Його вік становить більше ніж дві з половиною тисячі років. На Веригині знайдено бронзовий ніж, якому не менше п’яти тисяч років.

Але в цілому, місто ще є цілиною для фахових археологів. Тому з наближенням літнього будівельного сезону, черговий раз привертаю увагу глухівчан, особливо тих хто проводить земляні роботи, до необхідності дбати про історичні пам’ятки. Закликаю всіх, кому небайдужа проблематика вивчення нашої минувшини, під час проведення робіт уважно ставитись навіть до дрібних фрагментів давніх речей. А щоб не виникало юридичних та адміністративні проблем, звертайтеся до заповідника за дозволом на проведені земляних робіт, задля убезпечення себе від всіляких правових негараздів та надання інформації щодо місця та часу проведення земляних робіт.

Можливо ви будете причетні до сенсаційного історичного відкриття.

Категории:

Пост написан:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.