Зруйнування старої Трьох-Анастасіївської церкви

17 августа 2012 Юрій Коваленко, завідуючий науково-дослідним відділом НЗ "Глухів" (3335 | Поделитесь вашим мнением )

Трьох-Анастасіївська церква, що стоїть у самому центрі Глухова, є наймасивнішою домінантною спорудою міста і, безумовно, його окрасою. Але такий вигляд вона мала не завжди.Раніше на її місці стояла дерев’яна Воскресенська, час побудови якої невідомий. У полум’ї однієї з великих пожеж храм згорів. У1717 році коштом дружини гетьмана Івана Скоропадського Анастасії Марківни на цій ділянці була збудована нова домова Анастасіївська церква. Вона сильно постраждала від пожеж 1748р. та 1784р., кожного разу зазнаючи значних перебудов. У першій третині XIX ст. унаслідок бідності церковної громади храм деякий час фактично не діяв.

Коштом цукропромисловців братів Ніколи та Федора Терещенків у 1885 році поряд зі старою гетьманською церквою розпочалося будівництво нової Трьох-Анастасіївської. Брати Терещенки звернулися до Святішого Синоду з проханням розібрати старий храм «с тем, чтобы из материала сей церкви соорудить кладбищенскую часовню при деревне Новой Гребле». Для визначення архітектурної та історичної важливості даного об’єкту з Києва відрядили професорів Київської духовної академії, відомих істориків Петра Олександровича Лашкарьова і Миколу Івановича Петрова. Вони у присутності благочинного глухівських міських церков отця Герасима Смолічева, настоятеля глухівської Анастасіївської церкви протоієрея Симеона Чернявского і старости цього храму статського радника Петра Васильовича Бека 30 червня 1894 року провели її обстеження.

В архіві Інституту історії матеріальної культури (Санкт-Петербург) зберігається опис старої церкви, зроблений професорами М. Петровим та П. Лашкарьовим під час роботи комісії, до складу якої не увійшло жодного(!) спеціаліста у галузі архітектури (прим, автора). У ньому зазначено, що будівля храму підлягає знесенню, бо не являє собою чогось особливо цінного. Основна споруда має у плані вигляд правильного чотирикутника. Вона двоповерхова зі звичайними пласкими стелями. Зі східного боку до неї прибудована шестигранна апсида, а два фронтони, кожен з яких спирається на 6 колон, — з північного та західного боків. Вівтарний шестигранник має пілястри по гранях і карниз, що проходить посередині стін. Над верхнім рядом вікон знаходиться поясок, який піднімається півколом над кожним з них. На стінах головної будівлі на висоті приблизно 5м є виступ, що утворився внаслідок пізнішої надбудови, тоді ж було додано і колони з фронтонами. Як стверджували експерти, прибудови були виконані неякісними матеріалами, адже цегла на них мала сліди вивітрювання, що в подальшому могло спричинити обвал фронтонів. За словами М. Петрова та П. Лашкарьова, крім згадки про будівництво церкви дружиною І. Скоропадського Анастасією з нею пов’язані лише спомини про страшні спустошливі пожежі, котрі, знищуючи міську забудову, не оминули й Анастасіївську церкву. На думку київських професорів, наслідки глухівських пожеж не могли не вплинути на зовнішній вигляд храму. 3 його конструкцій, збудованих у три прийоми, або навіть у три різні епохи, від гетьманської церкви зберігся лише шестигранник. Інші частини були прибудовані до первісного вівтаря пізніше, про що свідчили залізні ковані тяжі, якими вони скріплювались між собою, а проста форма колонади була характерна для XVIII — початку XIX ст. Колонада, фронтони і верхня частина стін носили сліди останньої катастрофи, пережитої будівлею.

Аналогічні висновки дала і Імператорська археологічна комісія. Стару церкву розібрали протягом 1895 — 1897 рр. і потім на її місці довго стояла каплиця, збудована коштом братів Терещенків у еклектичних архітектурних формах, близьких до українського модерну, аж поки комуністи десь у 1950-х рр. не розвалили і її.Трьох-Анастасіївська церква

Трьох-Анастасіївська церква

Категории:

Пост написан:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.